Přinášíme Vám přehled záloh na rok 2022:

 

  • Minimální sociální pro HČ: 2 841 Kč (původně 2 588 Kč)
  • Minimální sociální pro VČ: 1 137 Kč (původně 1 036 Kč)
  • rozhodná částka pro VČ: 93 387 Kč 
  • Minimální zdravotní pojištění: 2 627 Kč (původně 2 393 Kč)
  • Paušální daň pro rok 2022: 5 994 Kč (původně 5469 Kč)

 

Poradnu zpracovala: Ing. Helena Komersová Vilikusová

Praha 27. 12. 2021

Ing. Helena Komersová Vilikusová

Daňový poradce 3009

Přinášíme Vám přehled slev na dani, které lze uplatnit pro letošní rok 2021:

 

  • Sleva na poplatníka: 27 840 Kč (zvýšení o 3000 Kč oproti roku 2020)
  • Sleva na jedno dítě: 15 204 Kč (tj. žádná změna)
  • Sleva na druhé dítě: 22 320 Kč (měsíčně 1 860 Kč)
  • Sleva na třetí a každé další dítě: 27 840 Kč (měsíčně 2 320 Kč)
  • Zrušeno omezení daňového bonusu poskytovaného zaměstnavatelem ve výši: 5 025 Kč

 

Poradnu zpracovala: Ing. Helena Komersová Vilikusová

Praha 31. 10. 2021

Ing. Helena Komersová Vilikusová

Daňový poradce 3009

Kdy je prodej nemovitosti osvobozen od daně z příjmu a kdy je povinnost zaplatit daň z příjmu

Prodej nemovitosti představuje příjem a podléhá tedy dani z příjmů. Existuje ale řada případů, kdy je prodávající od daně osvobozen. V jakých případech se daň neplatí a kdy se tomu naopak nevyhnete?

Možnosti osvobození od daně z příjmů jsou vyjmenované v zákoně č. 586/1992 ve znění pozdějších předmětů v § 4, § 4a, § 10. Při posuzování zda má prodejce nárok na osvobození či ne, je nutné si odpovědět na 3 otázky:

Měl prodávající v nemovitosti bydliště?

Pokud měl prodávající bytu, rodinného domu a souvisejícího pozemku, které nezahrnují jiný nebytový prostor než garáž, sklep, nebo komoru v nemovitosti trvalé bydliště alespoň 2 roky bezprostředně před prodejem je prodej této nemovitosti od daně z příjmu osvobozen.

Pokud měl prodávající v nemovitosti bydliště, jak dlouho?

Pokud měl prodávající v nemovitosti vyjmenované v odpovědi 1 bydliště kratší než 2 roky, je tento prodej od daně z příjmu osvobozen, pouze použije-li prodávající tento příjem na uspokojení bytové potřeby. Na použití těchto prostředků je zákonem stanovena lhůta 2 roky, která se počítá na dny.

Zákon stanovuje výjimku z osvobození v případech:

  • V případě, že sice prodávající splní podmínky uvedené v odpovědích 1 a 2, ale nemovitost je, nebo byla vložena v obchodním majetku a to do 2 let od vyřazení z obchodního majetku.
  • Budoucího prodeje této nemovitosti uskutečněného v době do 2 let od nabytí vlastnického práva k nemovitosti.
  • Budoucího prodeje této nemovitosti uskutečněného do 2 let od jejich vyřazení z obchodního majetku.

 

Jak dlouho prodávající nemovitost vlastnil?

Pokud prodávající nesplňuje ani jednu podmínku uvedenou v první odpovědi, je prodej nemovitosti osvobozen v případě, že prodávanou nemovitost prodávající vlastnil alespoň 5 let. Tato lhůta se počítá na dny. Tato doba se zkracuje o dobu, po kterou byla tato nemovitost prokazatelně ve vlastnictví zůstavitele, v případě, že jde o prodej nemovitosti nabyté děděním od zůstavitele, který byl v řadě přímé, nebo manželem.

Zákon zde opět stanovuje výjimku z osvobození v případech:

  • V případě, že prodávající splní podmínku uvedenou v odpovědi 3, ale nemovitost je, nebo byla v období 5 let před prodejem vložena do obchodního majetku.
  • Budoucího prodeje této nemovitosti uskutečněného do 5 let od nabytí vlastnického práva k nemovitosti
  • Budoucího prodeje této nemovitosti uskutečněného do 5 let od jejich vyřazení z obchodního majetku.
  • Prodeje práva stavby, není-li zřízena stavba, vyhovující právu stavby.

 

Poradnu zpracovala: Ing. Helena Komersová Vilikusová

Praha 9. 1. 2018

Ing. Helena Komersová Vilikusová

Daňový poradce 3009

Elektronická evidence tržeb neboli registrační pokladny

V poslední době je pro podnikatele velkým strašákem zákon o EET, neboli o registračních pokladnách.

Legislativa v české republice se neustále mění, povinností s tím spojených přibývá a je čím dál tím obtížnější se ve všech změnách orientovat

Napsali o nás. Legislativa v České republice se neustále mění, povinností s tím spojených přibývá a je čím dál tím obtížnější se ve všech změnách orientovat. Na portálu pohoda naleznete praktické informace, které Vám usnadní orientaci v daních, účetnictví, mzdách i novinkách v zákonech.

Změny v daňových zákonech od 1. 1. 2015

Změny v daňových zákonech pro rok 2015 se týkají všech podnikatelů a živnostníků. Proto se opět vracíme s naším přehledem těch nejdůležitějších změn, kterých jsme se pro rok 2015 dočkali. Dnes se budeme věnovat fyzickým osobám.

Změny v daňových zákonech od 1. 1. 2015. - 2. část

Některé z nich si můžete přečíst přímo zde.

NOVINKY V ROCE 2015. JE DOBRÉ MÍT PŘEHLED A VĚDĚT, ŽE ROK 2015 OPĚT PŘINESL DALŠÍ ÚPRAVY. 1 ČÁST

Zvyšuje se minimální mzda z 8 500 Kč na 9 200 Kč. Následkem této změny se mění i roční limit pro osvobození příjmů starobních důchodů, při jehož překročení je nutné rozdíl zdanit daní z příjmů. Nový limit je 331 200 Kč (dříve 306 tis. Kč).

Oslavili jsme již 20 let na trhu

Malá profesionální firma rodinného typu podnikající v oboru účetních a daňových služeb, vedená daňovým poradcem Ing. Helenou Komersovou – Vilikusovou, oslavila v listopadu 2014 již 20 let svého působení na trhu.

Začínám podnikat, založil jsem nově firmu, jsem na trhu krátce a potřebuji účetní služby výhodně. Jak najít dobrou účetní?

Účetnictví je dnes nedílnou součástí každé firmy a jeho jednotlivé úkony a služby nejsou jednoduché, od přihlášení na sociální správu, zdravotní pojišťovnu, přes přihlášení k dani až po založení s.r.o. a s ním spojených dokladů a smluv, které po vás stát a finanční úřad budou chtít.

Chcete změnit účetní nebo nejste spokojeni se současnou účetní firmou?

Nejste spokojeni? Řešte to! Přechod k nové účetní není složitý. Zde najdete odpověď, jak celý proces nastavit.

Nejdříve byste si měli zjistit kontakt na více účetních firem a domluvit si u nich nezávaznou schůzku. Při té zjistíte, jak na Vás zaměstnanci a prostředí firmy působí a samozřejmě i to, co by Vás jejich služby stály.

Začínáte podnikat? Jste na trhu krátce? Přemýšlejte, jak správně vybrat!

Začínáte podnikat? Založili jste si nově firmu? Jste na trhu krátce a potřebujete účetní služby? Přemýšlejte, než si vyberete účetní firmu!

Účetnictví je dnes nedílnou součástí každé firmy a jeho jednotlivé úkony a služby nejsou jednoduché, od přihlášení na sociální správu, zdravotní pojišťovnu, přes přihlášení k dani až po založení s.r.o. a s ním spojených dokladů a smluv, které po vás stát a finanční úřad budou chtít.

Účetní firma vám ušetří!

Řádné vedení účetnictví není jednoduchá disciplína a náklady s ním spojené nejsou zrovna malé. V dnešní době se každá firma snaží náklady snižovat a jednou z možností je ušetřit právě na účetnictví.

To je ale špatná volba, protože dobrá účetní firma vám dokáže ušetřit mnohem více, a to tím, že nejen perfektně odvede svou práci, ale hlavně dokáže i poradit a pomoci s různými úlevami na daních, na kterých se dají ušetřit opravdu velké částky.

Nejčtenější

Nejnovější

Novinky státní správy

Ekonomické zpravodajství

Copyright © 2024 Bilance - Ing. Helena Komersová Vilikusová